A-ISO Card
Designed specifically for access control systems with a printable surface on both sides and available in a choice of technologies, A-ISO is the popular choice for Access Control ID cards. Multi-technology options include magstripe and dual RFID functionality.
DESIGN
- Gloss White Finish on Both Sides
- ID-1 Size Conforming to ISO 7810
- Printable surfaces for ID card personalisation
- PVC or Composite PVC/PET Construction
- Slot-Punch Compatible (depending on model)
OPTIONS
- Available In 125KHz & 13.56MHz Models
- Magstripe (Hi-Co or Lo-Co)
- Composite PVC/PET Construction
- Multi-Technology Versions Available
TECHNOLOGIES
- 125KHz Proximity
- MIFARE
- DESFire
- Authentifire
- Legic
A-ISO SPECIFICATIONS
| A-ISO Card | |
|---|---|
| Net Weight | 6 g |
| Nominal Dimensions | 85.6mm x 54mm x 0.8mm |
| Operating Temperature | -25°C to 50°C |
| Protection Rating | IP68 |
| Finish | Glossy (both sides) |
| Colour | White |
| Construction (Standard Version) | PVC |
| Read Range | Dependent on reader |



