A-DESK Desktop USB Reader
The Authenticard A-DESK desktop reader provide the ideal compliment for your Authenticard credentials. Designed specifically for access control systems, A-KEYPAD is available in many versions for use with most credential technologies. The touch-sensitive keypad with OLED backlighting eliminates moving parts and features a smooth hardened acrylic surface making it suitable for both outdoor and indoor use.
DESIGN
- Integrated reader with choice of technologies including proximity, MIFARE, DESFire, Authentifire and Legic
- Touch-sensitive keypad eliminates moving parts for enhanced reliability
- Suitable for both indoor and outdoor use – weatherproof to IP65
- Can be mounted on metal without degradation of read range
- Universal metal back-plate allows easy installation on a UK, EU & US single-gang back-box as well as direct wall mounting
- Fully encapsulated construction
FEATURES
- Compatible with all standard access control systems
- Backlit Keypad
- 4-colour OLED indication
- Integral beeper
- Tamper Protection Output
- 12VDC Operation
- EU (CE) Certification
TECHNOLOGIES
- 125KHz Proximity (A-DESK-125)
- MIFARE (A-DESK-CSN)
- DESFire (A-DESK-EV1)
- Authentifire (A-DESK-AF)
- Legic (A-DESK-LEG)
A-DESK SPECIFICATIONS
| A-DESK-125 | A-DESK-CSN/EV1/AF/L | |
|---|---|---|
| Operating Frequency | 125 KHz | 13.56 MHz |
| Communication | Proximity | ISO 14443A 1-4 |
| Read Range A-ISO A-CLAM A-FOB A-BAND A-PATCH A-PM (Dual Technology) A-ISO-D4K |
TBA TBA TBA TBA TBA TBA - |
- - - - - TBA TBA |
| Net Weight | 230 g |
| Connection | USB Lead |
| Keypad | None |
| Dimensions | 85.8mm x 54mm x 12mm |
| Power Requirement | USB powered (4-6VDC @ 150mA peak) |
| Operating Temperature | 0°C to 55°C |
| Conformity | CE (R&TTE & RoHS) |
| Casing Material | Polycarbonate and ABS |
| Colour | Black |
| Host Protocol | USB 2.0 or USB1.1 |



