A-MINI Mullion Reader
The Authenticard A-MINI range of readers provide the ideal compliment for your Authenticard cards & tags. Designed specifically for access control systems, A-MINI is available in many versions for use with most card / tag technologies. OLED backlit annunciation provides clear indication of access status from the access control system. A-MINI features a smooth hardened acrylic surface making it suitable for both outdoor & indoor use.
DESIGN
- Integrated reader with choice of technologies including proximity, MIFARE, DESFire, Authentifire and Legic
- Tough Acrylic 4H front face
- Suitable for both indoor and outdoor use – weatherproof to IP65
- Can be mounted on metal without degradation of read range
- Universal metal back-plate allows easy installation on a UK, EU & US single-gang back-box as well as direct wall mounting
- Fully encapsulated construction
FEATURES
- Compatible with all standard access control systems
- 4-colour OLED indication
- Integral beeper
- Tamper Protection Output
- 12VDC Operation
- EU (CE) Certification
TECHNOLOGIES
- 125KHz Proximity (A-MINI-125)
- MIFARE (A-MINI-CSN)
- DESFire (A-MINI-EV1)
- Authentifire (A-MINI-AF)
- Legic (A-MINI-LEG)
Installation is made easy with the universal metal backplate designed to fit to a single-gang backbox or for surface mounting. Positioning and alignment can be made prior to securing the reader which locates onto latching tabs at the top and an integral non-drop screw located underneath.
A-MINI Specifications
| A-MINI-125 | A-MINI-CSN/EV1/AF/L | |
|---|---|---|
| Operating Frequency | 125 KHz | 13.56 MHz |
| Communication | Proximity | ISO 14443A 1-4 |
| Read Range A-ISO A-CLAM A-FOB A-BAND A-PATCH A-PM (Dual Technology) A-ISO-D4K |
up to 40 mm up to 65 mm up to 45 mm up to 30 mm up to 20 mm up to 25 mm - |
- - - - - up to 35 mm up to 25 mm |
| Net Weight | 102 g |
| Installation | Integral Metal Back-Plate |
| Connection | 300mm Pigtail |
| Keypad | None |
| Dimensions | 84mm x 54mm x 17.5mm |
| Power Requirement | 10-15 VDC @ 150 mA |
| Operating Temperature | -30°C to 70°C |
| Protection Rating | IP65 |
| Cable Distance | Up to 150 Metres |
| Conformity | CE (R&TTE, RoHS) |
| Casing Material | Polycarbonate and ABS |
| Colour | Black |
| Output Protocol | Wiegand |



