A-CLAM Robust Clamshell Card
Designed specifically for access control systems, A-CLAM is the ideal choice for harsh applications where a robust Access Control ID card is required.
DESIGN
- Durable ABS Construction
- Standard ID-1 Length & Width
- Integral Vertical Slot-Punch For Lanyards
OPTIONS
- Available In 125KHz & 13.56MHz Models
TECHNOLOGIES
- 125KHz Proximity
- MIFARE
- DESFire
- Authentifire
- Legic
A-CLAM SPECIFICATIONS
| A-CLAM Card | |
|---|---|
| Net Weight | 9 g |
| Nominal Dimensions | 85.6mm x 54mm x 1.9mm |
| Operating Temperature | -25°C to 55°C |
| Protection Rating | IP66 |
| Finish | Matte (both sides) |
| Colour | Off-White |
| Construction | ABS Hard Shell with PVC Cover Label |
| Read Range | Dependent on reader |



