A-FOB Keyring Tag
A-FOB features the same access control card functionality in the form of a keyring fob. Ideal for keeping your ID tag with your keys or on a lanyard when photo ID is not required and its robustness makes it suitable for harsh environments.
DESIGN
- Ergonomically Shaped
- Integral Aperture for Keyring Or Lanyard
- Robust ABS Construction
OPTIONS
- Available In 125KHz & 13.56MHz Models
TECHNOLOGIES
- 125KHz Proximity
- MIFARE
- DESFire
- Authentifire
- Legic
A-FOB SPECIFICATIONS
| A-FOB Keyring Tag | |
|---|---|
| Net Weight | 4.7 g |
| Nominal Dimensions | 50.5mm x 31.5mm x 9.5mm |
| Operating Temperature | -25°C to 55°C |
| Protection Rating | IP66 |
| Finish | Matte |
| Colour | Grey |
| Construction | ABS |
| Assembly | Ultrasonic Welding |
| Read Range | Dependent on Reader |



