A-PATCH Adhesive Tag
Designed for applications such as asset tracking, inventory control, industrial tagging and also for affixing to existing tokens / credentials to add multi-technology operation.
OPTIONS
- Available In 125KHz & 13.56MHz Models
- Different sizes available
TECHNOLOGIES
- 125KHz Proximity
- MIFARE
- DESFire
- Authentifire
- Legic
A-PATCH SPECIFICATIONS
| A-PATCH Adhesive Tag | |
|---|---|
| Approximate Net Weight | 1.3 g |
| Nominal Dimensions | 20mm Diameter x 1.1mm thick |
| Operating Temperature | -25°C to 50°C |
| Protection Rating | IP68 |
| Finish | Gloss front with self-adhesive peel-off label on reverse |
| Colour | White |
| Construction | PVC |
| Read Range | Dependent on reader |



