A-LED Keypad Reader with Alphanumeric Display
The Authenticard A-LED Keypad Reader features a scrolling 21-character LCD display for preset and user-defineable messages. Designed specifically for access control systems, A-LED is available in many versions for use with most credential technologies. The touch-sensitive keypad with OLED backlighting eliminates moving parts and features a smooth hardened acrylic surface making it suitable for both outdoor and indoor use.
DESIGN
- 21-Character Scrolling LCD Display
- Internal Real-Time Clock (synchronisation via RS485)
- Suitable for both indoor and outdoor use – weatherproof to IP65
- Can be mounted on metal without degradation of read range
- Universal metal back-plate allows easy installation on a UK, EU & US single-gang back-box as well as direct wall mounting
- Fully encapsulated construction
FEATURES
- Compatible with all standard access control systems
- Standard LCD messages; Access Granted, Access Denied, Enter Pin, Card Number, Name, Time and Date (with time sync software)
- Backlit Keypad
- 4-colour OLED indication
- Integral beeper
- Tamper Protection Output
- 12VDC Operation
- EU (CE) Certification
TECHNOLOGIES
- 125KHz Proximity (A-LED-125)
- MIFARE (A-LED-CSN)
- DESFire (A-LED-EV1)
- Authentifire (A-LED-AF)
- Legic (A-LED-LEG)

Installation is made easy with the universal metal backplate designed to fit to a single-gang backbox or for surface mounting. Positioning and alignment can be made prior to securing the reader which locates onto latching tabs at the top and an integral non-drop screw located underneath.
A-LED SPECIFICATIONS
| A-LED-125 | A-LED-CSN/EV1/AF/L | |
|---|---|---|
| Operating Frequency | 125 KHz | 13.56 MHz |
| Communication | Proximity | ISO 14443A 1-4 |
| Read Range A-ISO A-CLAM A-FOB A-BAND A-PATCH A-PM (Dual Technology) A-ISO-D4K |
up to 50 mm up to 80 mm up to 60 mm up to 30 mm up to 20 mm up to 40 mm - |
- - - - - up to 25 mm up to 25 mm |
| Net Weight | 210 g |
| Installation | Integral Metal Back-Plate |
| Connection | 300mm Pigtail |
| Keypad | Touch-Sensitive 4 x 3 |
| Dimensions | 115.5mm x 84.5mm x 20.5mm |
| Power Requirement | 10-15 VDC @ 150 mA (maximum) |
| Operating Temperature | -30°C to 70°C |
| Protection Rating | IP65 |
| Cable Distance | Up to 150 Metres |
| Conformity | CE (R&TTE, RoHS) |
| Casing Material | Polycarbonate and ABS |
| Colour | Black |
| Output Protocol | Wiegand (RS232 or RS485 optional) |


